Matrix Navi

Передмова
Я ніколи не був фанатом FRL TKL-розкладки, тож клавіатури такого формату рідко з'являлися у моїх публікаціях.
Цей лейаут виник раптово, швидко набрав популярності, а потім так само стрімко випав з моди, ставши черговою нішевою варіацією розкладки, так і не зумівши завоювати своє місце серед "мейнстріму".
Matrix Navi — клавіатура, яка довго залишалася поза моєю увагою. Частково через лейаут, частково через те, що лінійка 3.0 від Matrix мені загалом не надто імпонує. Це непогані універсальні клавіатури, зроблені під масову аудиторію, але особисто для мене в них немає будь-якого "вау" ефекту (крім дизайну/покриття).
Однак доля все ж таки звела мене з Matrix Navi, і, на свій подив, я отримав куди більше задоволення від знайомства з цією клавіатурою, ніж очікував.
Дизайн
Незважаючи на моє ставлення до FRL TKL, я все ж вважаю, що Navi — найкрасивіша клавіатура в лінійці Matrix 3.0.
Крім класичних "універсальних" кольорів, у лінійці представлені шість стилізованих дизайнів, присвячених знаковим маршрутам в історії людства.
Кожен з них має унікальні елементи корпусу: кастомні бейджі, індивідуальний дизайн обважувача та задньої планки (в якій знаходиться USB роз'єм).
- White Flash — Тихоокеанський маршрут (Pacific Route)
- Silver — Полярний маршрут (Polar Route)
- Meteorite Grey — Нюрбургрінгська Північна петля (Nürburgring Nordschleife)
- McFlurry — Панамериканське шосе (Pan-American Highway)
- Black Flash — Великий Сибірський Шлях (Great Siberian Route)
- Linen — Шовковий шлях (Silk Road)

Знайти додаткові фото та дізнатись більше деталей можна тут
Мою увагу відразу ж привернув варіант Silk Road

У дизайні чітко видно фірмовий стиль Matrix: змінні бейджі (причому рідкісний випадок, коли він розташований на передній панелі), велика кількість дрібних деталей, характерна кастомізована "планка" з роз'ємом USB. Ну і, звичайно, Matrix Coating – на мою думку, найкраще покриття серед сучасних клавіатур.
Якщо ви регулярно читаєте мої публікації, то, гадаю, немає сенсу знову докладно його описувати.
А якщо ви хочете розібратися в темі покриттів докладніше, можете ознайомитися з окремою публікацією на цю тему.
Navi доступна у двох варіантах розкладки:
- WKL (WinKeyLess) — добре знайомий нам варіант.
- CWKL (China WKL) — альтернативний варіант, що користується популярністю в Китаї.

Мій юніт виконаний у CWKL варіанті, який мені давно хотілося спробувати, і виходячи з мого досвіду використання:
- Плюси: додається додаткова кнопка "шару", замість Win, що спрощує використання поєднань Fn + цифри для швидкого доступу до F-ряду.
- Мінуси: менш гармонійна естетика та 6.25u пробіл замість 7u. Хоча для декого це скоріше плюс.
Інженерія
Як і більшість клавіатур Matrix, Navi складається з безлічі дрібних деталей, що вже стало візитною карткою бренду.

Через це багато хто жартує, що клавіатури Matrix виконані в стилістиці печворк, але з дуже гармонійним і продуманим дизайном.
Незмінною особливістю всіх моделей Matrix залишається PCB товщиною 1,2 мм - це обумовлено вподобаннями китайського ринку, де особливо цінується м'який тайпінг. А оскільки Matrix орієнтовані насамперед на внутрішній ринок Китаю, це рішення виглядає цілком логічним.
В Navi інженери пішли ще далі, додавши велику кількість флекс-катів на PCB, що фактично унеможливлює білди без використання PE-фоама.

Але якщо вам дуже сподобався дизайн клавіатури, а ось білди з шумкою не до вподоби, є запасний варіант!
Faye, активна учасниця Matrix комьюніті, займається розробкою кастомних PCB завтовшки 1,6 мм для всієї лінійки клавіатур Matrix. З дозволу самої компанії вона регулярно організовує міні-групбаї, які Matrix публікують у своєму офіційному Discord.
Мені було дуже цікаво, але так як я не є фанатом FRL TKL, і відповідно не планую залишати клавіатуру собі, витрачати 80 $ на PCB і ще 20-30 $ на доставку, здалося мені досить марнотратним. Тим не менш, я все ж таки вирішив ознайомитися з продукцією Faye - придбав 1,6 мм PCB для свого Matrix 2.0 X-Mas. Можливо пізніше поділюсь враженнями в окремій публікації.
Якщо вас зацікавив цей варіант, залишаю посилання на Google Docs з актуальними пропозиціями Faye. *Discord - heartfaye
Основні відмінності від 8XV 3.0 та 6XV 3.0 (Corsa):
Navi - третя клавіатурою в лінійці Matrix 3.0, і при її розробці було враховано кілька недоліків та нюансів, виявлених у попередніх моделях.
1. Клавіатура комплектується двома варіантами алюмінієвих плейтів:
- З флекс-катами — забезпечує більш м'який тайпінг, але трохи знижує насиченість звуку. У білдах з PE-foam різниця у звуку мінімальна, тому особисто я волію використовувати саме цей варіант.
- Без флекс-катів — забезпечує більш жорстке натискання і більш насичений звук. Відмінно підходить для тактильних світчів, а також для білдів без використання шумки (якщо ви все-таки зважитесь на кастомну PCB від Faye).

2. Оновлений PE-foam
В попередніх моделях Matrix 3.0 використовувався класичний PE-foam, але в Navi він був перероблений. Тепер він складається з двох шарів:
- Лицьова сторона — класичний PE-foam
- Задня сторона — PET-foam (або його аналог)

Подібне рішення можна зустріти в бюджетних клавіатурах на кшталт Rainy75, Bridge або той же Evo80, який ми оглядали недавно.
PET-foam — дешевий та ефективний спосіб надати клавіатурі нижчу та більш насиченішу тональність.
Виглядає начебто Matrix "надихнулися" подібним рішенням від Meletrix, які з найпершого Zoom65 використовували двошаровий фоам (Poron+PET).
Щоправда, Poron швидше приглушує звук, а не робить тональності нижчою.
У випадку з Navi, шар PET-foam відмінно поєднується з конструкцією корпусу та доповнює маунт, роблячи тональність ще нижчою та насиченою.
3. Два типи гаскетів (прокладок) для Top Mount
В Navi використовується "гібридний" Top Mount, як і 8XV 3.0.
Чому гібридний? На відміну від класичного Top Mount, плейт не прикручується до верхньої рамки клавіатури.
На кріплення одягаються спеціальні прокладки (гаскети), які є додатковим демпфером між кріпленнями, болтами та плейтом.

Такий самий принцип використовується і в Gasket Mount, тому я називаю це маунт "гібридним", адже це суміш Top Mount та Gasket Mount.
*Докладніше про види маунтів можна почитати в цій публікації.
Це не можна однозначно назвати ані плюсом, ані мінусом. Звук виходить досить автентичним, з легкими нотками Top Mount та більш насиченою тональністю, залишаючись при цьому чистим, без зайвого резонансу. У той же час він позбавлений об'єму, який так цінують у класичному Top Mount.
Для тих, хто хоче отримати більш "трушний" Top Mount, до комплекту додали тонкі гаскети з полікарбонату.

Вони роблять клавіатуру жорсткішою, а в звуку з'являються легкі вібрації від корпусу, ось тільки того самого об'єму в звучанні вони все одно не додають.
На мій досвід, у білдах з PE-foam вони не мають багато сенсу, але можливо зможуть заграти новими фарбами в збірках без шуму.
Navi Gator
На окремий розділ заслуговує аксесуар, що перетворює FRL TKL Navi на повноцінну клавіатуру TKL-формату.

Моя перша думка коли я це побачив: - Ееее, ну виглядає так собі. Так погано що аж добре, я б таке купив.
Єдине що мені не зовсім зрозуміло, чому додатковий блок не зробили за шириною самої клавіатури — тоді питань до дизайну було б набагато менше.
З іншого боку, це рідкісний та нестандартний аксесуар, що саме по собі велика рідкість в клавіатурному хобі.
Тому за ідею та креатив — 5, за реалізацію… вирішуйте самі.

Відчуття при тайпінгу
Важливе уточнення - я розглядаю стандартну 1.2 мм PCB з флекс-катами та товсті гумові гаскети.
- При використанні плейту з флекс-катами — відчуття нагадують Gasket Mount. Тайпінг виходить помірно м'яким і пружнім, особливо в зоні альф (літерного блоку).
- При використанні плейту без флекс-катів — натискання відчуваються жорсткіше, пропадає виражена пружність (флекс) при натисканні, але при цьому загальна жорсткість залишається на комфортному рівні.
Звук
Той поодинокий випадок, коли в розділі про звук буде мінімум тексту. Як я вже згадував, з стоковою PCB ми обмежені лише білдами з використанням PE foam, що накладає певні обмеження на фінальну тональність.
Поєднання двошарового фоаму (PE foam + PET foam), гібридного Top Mount та великої ваги забезпечує низький, насичений та щільний звук, який помітно відрізняється від звичних Creamy/Marbly тональностей, характерних для більшості клавіатур з Gasket Mount та PE foam.
Можливі варіанти білдів:
- Зробити звук яскравішим і виразнішим за рахунок більш гучних світчів та GMK-кейкапів:
- Підкреслити низьку тональність клавіатури за допомогою PBT-кейкапів та лоу-пітч світчів:
Зрозуміло, можливі й проміжні варіанти – все залежить від вподобань власника.
Післямова
Пара моментів, які я не згадав, але варто було б:
- Ця клавіатура дуже важка
Вага barebone - 2.3 кг
Вага в зборі - 2.6–2.7 кг, що відчувається дуже приємно і, звичайно, позитивно впливає на тональність. - Висота передньої грані
Коли я побачив у специфікаціях 20 мм передньої висоти, спочатку не повірив своїм очам. Однак за рахунок невеликого скосу на передній грані та кута нахилу в 8° руки не впирається в гострий край, і насправді ця висота відчувається не так критично. Тим не менш, якщо у вас є проблеми із зап'ястями, можливо, вам буде критично використання підставки. Хоча якщо у вас є така проблема, то і підставка у вас, швидше за все, вже є. - Преміальна упаковка
Загалом, я спокійно ставлюся до цього аспекту, але іноді зустрічаються клавіатури, розпакування яких викликає справжній вау-ефект. Звичайно, це ніяк не впливає на експлуатацію, але додає відчуття преміальності та нагадує, що перед вами не просто чергова "дженерик" клавіатура, а справді якісний продукт.
Matrix Navi несподівано викликала у мене значно більше позитивних емоцій, ніж я очікував.
Якщо ви вже користувалися преміальними клавіатурами Owlab, звук навряд чи вас здивує. Однак, якщо вилучити Owlab з рівняння, Navi — одна з найцікавіших клавіатур з PE foam, з якими мені доводилося працювати.
А дизайн та покриття точно дозволяють їй поборотися за звання найкрасивішої клавіатури, яку я використовував.
Предисловие
Я никогда не был фанатом FRL TKL-раскладки, поэтому клавиатуры такого формата редко появлялись в моих публикациях.
Этот лейаут возник внезапно, быстро набрал популярность, а затем так же стремительно выпал из моды, став очередной нишевой вариацией раскладки, так и не сумев завоевать своё место среди "мейнстрима".
Matrix Navi — клавиатура, которая долго оставалась вне моего внимания. Отчасти из-за лейаута, отчасти из-за того, что линейка 3.0 от Matrix мне в целом не слишком импонирует. Это неплохие универсальные клавиатуры, сделанные под массовую аудиторию, но лично для меня в них отсутствует какой-либо "вау" эффект (кроме дизайна/покрытия).
Однако судьба всё же свела меня с Matrix Navi, и, к своему удивлению, я получил куда больше удовольствия от знакомства с этой клавиатурой, чем ожидал.
Дизайн
Несмотря на моё отношение к FRL TKL, я всё же считаю, что Navi — самая красивая клавиатура в линейке Matrix 3.0.
Помимо классических "универсальных" расцветок, в линейке представлены шесть стилизованных дизайнов, посвящённых знаковым маршрутам в истории человечества. Каждый из них имеет уникальные элементы корпуса: кастомные бейджи, индивидуальный дизайн заднего веса и задней "планки", в которой находится USB разъём.
- White Flash — Тихоокеанский маршрут (Pacific Route)
- Silver — Полярный маршрут (Polar Route)
- Meteorite Grey — Нюрбургрингская Северная петля (Nürburgring Nordschleife)
- McFlurry — Панамериканское шоссе (Pan-American Highway)
- Black Flash — Великий Сибирский Путь (Great Siberian Route)
- Linen — Шёлковый путь (Silk Road)

Найти дополнительные фото и узнать больше деталей можно тут.
Моё внимание сразу же привлек вариант Silk Road

В дизайне легко угадывается фирменный стиль Matrix: сменные бейджи (причём редкий случай, когда он расположен на передней панели), обилие мелких деталей, характерная "планка" с разъёмом USB. Ну и, конечно, Matrix Coating — на мой взгляд, лучшее покрытие среди современных клавиатур.
Если вы регулярно читаете мои публикации, то, думаю, нет смысла снова подробно его описывать.
А если вы хотите разобраться в теме покрытий подробнее — можете ознакомиться с отдельной публикацией на эту тему.
Navi доступна в двух вариантах раскладки:
- WKL (WinKeyLess) — хорошо знакомый нам вариант.
- CWKL (China WKL) — альтернативный вариант пользующийся популярностью в Китае.

Мой юнит выполнен в CWKL варианте, который мне давно хотелось попробовать, и исходя из моего опыта использования:
- Плюсы: добавляется дополнительная кнопка "слоя" вместо Win, что упрощает использование сочетаний Fn + цифры для быстрого доступа к F-ряду.
- Минусы: менее гармоничная эстетика и 6.25u пробел вместо 7u. Хотя для некоторых это скорее плюс.
Инженерия
Как и большинство клавиатур Matrix , Navi состоит из множества мелких деталей, что уже стало визитной карточкой бренда.

Из-за этого многие шутят, что клавиатуры Matrix выполнены в стилистике пэчворк, но с очень гармоничным и продуманным дизайном.
Неизменной особенностью всех моделей Matrix остаётся PCB толщиной 1,2 мм — это обусловлено предпочтениями китайского рынка, где особенно ценится мягкий тайпинг. А поскольку Matrix ориентированы в первую очередь на внутренний рынок Китая, данное решение выглядит вполне логичным.
В Navi инженеры пошли ещё дальше, добавив большое количество флекс-катов на PCB, что фактически исключает возможность сборки без использования PE-фоама.

Но если вам сильно понравился дизайн клавиатуры, а вот билды с шумкой не по душе, есть запасной вариант!
Faye, активная участница Matrix комьюнити, занимается разработкой кастомных PCB толщиной 1,6 мм для всей линейки клавиатур Matrix. С разрешения самой компании она регулярно организовывает мини-групбаи, которые Matrix публикуют в своём официальном Discord.
Мне было очень любопытно, но так как я не являюсь фанатом FRL TKL, и соответственно не планирую оставлять клавиатуру себе, тратить 80$ на PCB и еще 20-30$ на доставку, показалось мне достаточно расточительным. Тем не менее, я все же решил ознакомиться с продукцией Faye — я приобрёл 1,6 мм PCB для своего Matrix 2.0 X-Mas. Возможно позже поделюсь впечатлениями в отдельной публикации.
Если вас заинтересовал этот вариант, оставляю ссылку на Google Docs с актуальными предложениями Faye. *Discord - heartfaye
Основные отличия от 8XV 3.0 и 6XV 3.0 (Corsa):
Navi является третьей клавиатурой в линейке Matrix 3.0, и при её разработке были учтены некоторые недостатки и нюансы, выявленные в предыдущих моделях.
1. Клавиатура комплектуется двумя вариантами алюминиевых плейтов:
- С флекс-катами — обеспечивает более мягкий тайпинг, но немного снижает насыщенность звука. В билдах с PE-foam разница в звуке минимальна, поэтому лично я предпочитаю использовать именно этот вариант.
- Без флекс-катов — даёт более жёсткое нажатие и чуть более насыщенный звук. Отлично подходит для тактильных свитчей, а также для билдов без использования шумки (если вы всё-таки решитесь на кастомную PCB от Faye).

2. Обновленный PE-foam
В предыдущих моделях Matrix 3.0 использовался классический PE-foam, но в Navi он был переделан. Теперь он состоит из двух слоёв:
- Лицевая сторона — классический PE-foam.
- Задняя сторона — PET-foam (или его аналог).

Подобное решение можно встретить в бюджетных клавиатурах вроде Rainy75, Bridge или том же Evo80, который мы обозревали недавно
PET-foam — дешёвый и эффективный способ придать клавиатуре более низкую и насыщенную тональность.
Выглядит как будто Matrix "вдохновились" подобным решением от Meletrix, которые с самого первого Zoom65 использовали двухслойный фоам (Poron + PET). Правда, Poron скорее приглушает звук, а не делает тональности ниже.
В случае с Navi, слой PET-foam отлично сочетается с конструкцией корпуса и дополняет маунт, делая тональность еще более низкой и насыщенной.
3. Два типа гаскетов (прокладок) для Top Mount
В Navi используется "гибридный" Top Mount, как и в 8XV 3.0.
Почему гибридный? В отличие от классического Top Mount, плейт не прикручивается напрямую к верхней рамке клавиатуры. На крепления одеваются специальные прокладки (гаскеты), которые служат дополнительным демпфером между креплениями, болтами и плейтом.

Такой же принцип используется и в Gasket Mount, поэтому я называю это маунт "гибридным", ведь это смесь Top Mount и Gasket Mount.
*Подробнее о видах маунтов можно почитать в этой публикации.
Это нельзя однозначно назвать ни плюсом, ни минусом. Звук получается аутентичным, с лёгкими нотками Top Mount и более насыщенной тональностью, оставаясь при этом чистым, без лишнего резонанса. В то же время он лишён объёма, который так ценят в классическом Top Mount.
Для тех, кто хочет получить более "трушный" Top Mount, в комплект добавили тонкие гаскеты из поликарбоната.

Они делают клавиатуру жёстче, а в звуке появляются лёгкие вибрации от корпуса, вот только того самого объёма в звуке они все равно не добавляют. По моему опыту, в билдах с PE-foam они бесполезны, но возможно смогут заиграть новыми красками в сборках без шумки.
Navi Gator
Отдельного раздела заслуживает аксессуар, превращающий FRL TKL Navi в полноценную клавиатуру TKL-формата.

Честно говоря, на мой вкус, выглядит это спорно — настолько спорно, что даже вызывает желание купить.
Не совсем понятно, почему дополнительный блок не сделали по ширине самой клавиатуры — тогда вопросов к дизайну было бы гораздо меньше.
С другой стороны, это редкий и нестандартный аксессуар, что само по себе большая редкость в клавиатурном хобби.
Поэтому за идею и креатив — 5, за реализацию… решайте сами.

Ощущения при тайпинге
Сразу уточню, что я рассматриваю стандартную 1.2 мм PCB с флекс-катами и толстые резиновые гаскеты.
- При использовании плейта с флекс-катами — ощущения напоминают Gasket Mount. Тайпинг выходит умеренно мягким и пружинистым, особенно в зоне альф (буквенного блока).
- При использовании плейта без флекс-катов — нажатия ощущаются жёстче, пропадает выраженная пружинистость (флекс) при нажатии, но при этом общая жёсткость остаётся на комфортном уровне.
Звук
Тот редкий случай, когда в разделе о звуке будет минимум текста. Как я уже упоминал, со стоковой PCB мы ограничены только билдами с использованием PE foam, что накладывает определённые ограничения на финальную тональность.
Сочетание двухслойного фоама (PE foam + PET foam), гибридного Top Mount с резиновыми прокладками и внушительного веса обеспечивает низкий, насыщенный и плотный звук, который заметно отличается от привычных Creamy / Marbly тональностей, характерных для большинства клавиатур с Gasket Mount и PE foam.
Возможные варианты сборок:
- Сделать звук ярче и выразительнее за счёт более ярких свитчей и GMK-кейкапов:
- Подчеркнуть низкую тональность клавиатуры с помощью PBT-кейкапов и лоу-питч свитчей:
Разумеется, возможны и промежуточные варианты — всё зависит от предпочтений владельца.
Послесловие
Пара моментов, которые я не упомянул, но стоило бы:
- Эта клавиатура очень тяжёлая
Вес barebone - 2.3 кг
Вес в сборе - 2.6–2.7 кг, что ощущается весьма приятно и, конечно же, положительно влияет на тональность. - Высота передней грани
Когда я увидел в спецификациях 20 мм передней высоты, сначала не поверил своим глазам. Однако за счёт небольшого скоса на передней грани и угла наклона в 8° рука не упирается в острый край, и в реальности эта высота ощущается не так критично. Тем не менее, если у вас есть проблемы с запястьями, возможно, потребуется использование подставки. Хотя, если у вас есть такая проблема, то подставка у вас, скорее всего, уже есть. - Премиальная упаковка
В целом, я спокойно отношусь к этому аспекту, но иногда встречаются клавиатуры, распаковка которых вызывает настоящий вау-эффект. Конечно, это никак не влияет на эксплуатацию, но добавляет ощущение премиальности и напоминает, что перед вами не просто очередная "дженерик" клавиатура, а действительно качественный продукт.
Matrix Navi неожиданно вызвала у меня куда больше эмоций, чем я ожидал.
Если вы уже пользовались премиальными фоамными клавиатурами Owlab, звук вряд ли вас удивит. Однако, если убрать Owlab из уравнения, Navi — одна из самых интересных клавиатур с PE foam, с которыми мне доводилось работать.
А дизайн и покрытие точно позволяют ей побороться за звание самой красивой клавиатуры, которую я использовал.