EVOWORKS Evo80
Передмова
Evoworks – нове ім'я у світі механічних клавіатур, студія створена завдяки співпраці Qwertykeys та Neo Studio (умовно, дочірніх студій Owlab). Лінійка продуктів Evo покликана конкурувати на ринку пре-білдів (клавіатур зібраних з коробки), з рівнем якості, який не сильно б поступався старшим лінійкам.
В даний момент клавіатури лінійок QK і Neo є одними з найкращих (особисто для мене - найкращими) варіантами в початково-середньому сегменті, тому очікування від лінійки Evo були дуже високі, особливо враховуючи той факт, що ринок пре-білдів відчуває небувалий ренесанс останні півтора року, пропонуючи чудові клавіатури з досить скромними цінниками.
У сьогоднішній публікації спробуємо розібратись, чи вдалося Evo80 виправдати покладені на нього надії та очікування.
Дизайн
Якщо узагальнити, я був приємно вражений кількістю продуманих деталей та дизайнерських рішень у Evo80.
Перше, що привернуло увагу, - форма задньої ваги, що нагадала вагу в преміальних клавіатурах Keycult. Мінімалістично, але дуже стильно.
Бейдж на передній панелі також стилізований під даний елемент.
А ось задня частина клавіатури (з боку USB порту) перегукується з рішенням, яке використовували в Jelly Evolv, але на Evo воно виконано у більш бюджетному варіанті.
Окремо варто відзначити філети (заокруглення на рамці), які досить рідко зустрічаються в недорогих клавіатурах, бо потребують додаткових витрат на обробку.
Варто згадати і про великий вибір кольорових рішень.
В Evo80 можна зустріти два типи покриття, анодування та розпилювальне забарвлення (Spray-coated). Більш детально про типи покриттів клавіатур можна почитати в цій публікації. Обидва варіанти непогані, але особисто я втомився від анодованих клавіатур і з великою радістю користувався фірмовим "Spray-coated" покриттям. Воно ідентичне тому що можна зустріти в Neo80, що вже є хорошим результатом.
Інженерія
Evo80 поєднує в собі ряд перевірених інженерних рішень, які раніше застосовували в продуктах Owlab, QK і Neo і кілька цікавих удосконалень.
Незмінними є стандартні та добре знайомі нам фічі:
- Швидке розбирання, за допомогою технології ball-catch mount (рішення, яке вперше з'явилося на Neo80)
- Магнітні конектори, для швидкого підключення PCB до дотерборду.
Але деякі моменти все-таки зазнали змін:
- У клавіатурі використовується 2 батареї по 4000mAh, замість стандартних 2 х 2200mAh (через наявність per-key RGB).
- Leaf-Spring Mount (який використовується на преміальній лінійці клавіатур Owlab) трохи адаптували під цю клавіатуру.
Ліфи стали коротшими та масивнішими, а гаскети змінили форму: замість невеликих накладок, як у Jelly Evolv і Vento, тепер використовуються великі гаскети, що покривають всю довжину посадкового місця. Це зробило набір тексту помітно жорсткішим, але при цьому додало звуку більше консистентності та глибини.
А ось що мене дійсно засмутило, так це стабілізатори.
У клавіатурі відсутня можливість встановлення PCB-Mount стабілізаторів – доступні лише Plate-Mount варіанти (докладніше про стабілізаторів можна дізнатися у відповідній публікації).
Я розумію, що для користувачів, які вибирають таку клавіатуру, Plate-Mount стабілізатори зручніші: для заміни або перезмащення достатньо витягти лише один світч. Однак, зробити пару отворів на PCB, для встановлення PCB-Mount стабів, не склало б великих труднощів і не збільшило собівартість, зате це б додало простору для кастомізації та подальших апгрейдів.
Також приділю пару речень 3-mod PCB.
Часто зустрічаю питання: "А навіщо потрібен цей 2.4 Гц донгл? Це для тих, хто не має Bluetooth в ПК?".
Якоюсь мірою - так, але Bluetooth частіше використовується для роботи, через частоту опитування 125 Hz, що збільшує автономність пристрою, але знижує швидкість відгуку, що може бути незручно в динамічних іграх.
У той же час 2.4 GHz донгл забезпечує частоту опитування 1000 Hz, порівнянну з провідним підключенням, але витрачає на 30-35% більше заряду (за моїми особистими спостереженнями). Добре, що 8000mAh ємності повністю компенсує це, особливо якщо відключити RGB-підсвічування.
Звук та відчуття при тайпінгу
Так як ця клавіатура розрахована на користувачів, які тільки починають знайомство з механічними клавіатурами, і поки не готові до самостійних збірок та експериментів, Evo80 пропонується у двох варіантах комплектацій.
Ці варіанти орієнтовані створення двох найбільш популярних звукових профілів для новачків: Thocky та Creamy.
У зв'язку з цим буде логічно розділити блок про звук на дві частини, однак спочатку обговоримо елементи, які залишаються незмінними в обох версіях збірок.
Стабілізатори - за заявами QK, в даній клавіатурі використовуються Plate-Mount стабілізатори їх власного виробництва. Вони забезпечують відмінне звучання, не люфтять і не вимагають перезмащення з коробки. Важко сказати, наскільки довго вони пропрацюють без ручного змащення, але за шість днів постійної експлуатації проблем не виникло. За якістю їх можна порівняти з Durock v3 або Everglide - це впевнений середній сегмент, проте вони трохи поступаються за звучанням і плавністю топовим стабілізаторам, на зразок TX Plate-Mount. Дуже гідний результат для пребілду.
Кейкапи - непогані PBT-кейкапи Cherry профілю з товщиною стінок 1,7 мм (докладніше про кейкапи та профілі можна почитати у відповідній публікації).
Символи нанесені методом Dye-sub, якість принтів - відмінна, як за чіткістю нанесення так і стосовно самому шрифту. Текстура трохи гладкіша, відносно PBT кейкапів від NicePBT, CannonCaps або Novelkeys.
Загалом - відмінна якість для пре-білда, я не відчув гострої потреби у заміні кейкапів під час експлуатації.
За моїми особистими відчуттями, комплектні кейкапи знаходяться десь посередині між непоганими китайськими кейкапами за 20-25$ на алі, та NicePBT/CannonCaps, які є найкращим варіантом PBT кейкапів за співвідношенням ціна/якість на сьогодні.
Комплектація PP plate + Oat Linear switch
Завдяки м'якому пластиковому плейту, відчуття від друку в цьому білді будуть трохи м'якшими, ніж на варіанті з FR4 (приблизно на 10–15% за особистими враженнями).
Ця збірка орієнтована на отримання більш низької, Thocky тональності. Це досягається завдяки пластиковому плейту, який сам по собі має нижчу тональність (детальніше можете почитати в публікації про плейти), і світчам з Нейлону (Nylon PA66), які також забезпечують більш низьку тональність.
Заводське змащення у світчів відмінне і не вимагає втручання протягом перших 3-5 місяців, після чого масло поступово злазить і може знадобитися ручне перезмащення, щоб звук залишився таким же чистим та низьким.
Завдяки додаванню шара з PET-пластику (який раніше не застосовувався в клавіатурах серій QK і Neo), звук стає глибшим і об'ємнішим, навіть при використанні бюджетних світчів та кейкапів.
Якщо ви полюбляєте клавіатури з "екстремально-низькою" тональністю, ефект можна посилити, замінивши кейкапи на MT3/NicePBT, а світчі на більш преміальні, з ще нижчою тональністю (Oil King, Epsilon тощо). Однак, на мій погляд, підсумковий звук Evo80 у стандартній комплектації вже більш ніж задовільний, особливо з огляду на цінову категорію пристрою.
Комплектація FR4 plate + Azure Linear switch
Через FR4 плейт, тайпінг відчувається трохи жорсткішим, ніж варіант з PP, проте для більшості користувачів ця різниця буде непомітна.
Дана збірка спрямована на отримання більш яскравої, але об'ємної, Сreamy тональності.
Світчі Azure від HMX також мають відмінне заводське змащення, а стем з LY-пластику (LY відноситься до більш жорстких матеріалів, порівняно з POM, P3 або Nylon) забезпечує яскраво виражений звук боттом-ауту (моменту, коли ніжка стема б'ється об нижню частину корпуса світча).
У поєднанні з плейтом з FR4 та шаром PET-пластику, фінальний звук стає дуже схожим на фірмову Creamy тональність, характерну для клавіатур лінійок Owlab та QK.
Що стосується збірок без використання фоамів — про це варто відразу забути.
На PCB зроблена велика кількість флекс-катів (Flex-cuts) для більшої м'якості при наборі тексту.
Однак при збірці без фоамів звук виходить пустим та тонким. Ця клавіатура НЕ ПРИЗНАЧЕНА для використання без повного комплекту фоамів.
Єдиний момент з яким можна поекспериментувати - прибрати фоам на дні корпусу. Це зробить тайпінг помітно м'якшим, але додасть у звук трохи реверберацій (відлуння).
Післямова
Навіть не знаю, з чого почати. Загалом, я з великим задоволенням користувався клавіатурою протягом останнього тижня. Ще рік тому я не міг уявити, що зможу спокійно користуватися клавіатурою "з коробки", і навіть отримувати від неї задоволення.
Звичайно, я маю кілька зауважень/побажань/претензій, але більшість із них я можу пояснити об'єктивними причинами.
- Відсутність підтримки Tsangan нижнього ряду з 7u пробілом.
Підтримка даного лейауту неможлива через наявність RGB діодів на PCB, але якщо бути справедливим, то цей лейаут не потрібен більшості покупців цієї клавіатури, а наявність RGB-підсвічування для багатьох буде значним бонусом.
- Наявність флекс-катів на PCB.
Особисто я хотів би відмовитися від флекс-катів, щоб зберегти можливість збирати клавіатуру без використання фоамів. Однак, ті, кого цікавлять такі збірки, швидше за все одразу куплять Neo80.
- Відсутність посадкових місць для PCB-Mount стабілізаторів.
Це, мабуть, єдине, що мене серйозно засмутило, і те, що я не можу логічно пояснити. Місце для таких стабілізаторів на PCB є, їх додавання не вимагає великих витрат, але вони чомусь відсутні.
Якщо це своєрідний натяк на те що клавіатуру не варто розбирати, тоді навіщо оснащувати її магнітним конектором і швидкоз'ємним топом, які саме спрощують процес розбирання?
Також хотів додати, що було б непогано додати кілька варіантів плейтів з інших матеріалів для окремого придбання. Однак поки писав цей текст, зрозумів, що в цьому немає особливого сенсу.
PP плейт (щось середнє між PC та POM) та FR4 — це "найuser-friendly" матеріали плейтів для початківців. Матеріали, що залишилися, набагато більш вимогливі до конфігурації збірки, і сильніше підсвічують недоліки недорогих світчів та кейкапів, що навряд чи буде доречно для клавіатури в даному сегменті.
На сьогоднішній день можу з упевненістю сказати, що Evo80 – найкращий пре-білд, яким мені доводилося користуватися.
p.s.
Також хочеться висловити повагу інженерам студій QK і Neo, за їхнє глибоке розуміння того, як різні елементи клавіатури поєднуються між собою. Багатьом студіям, які працюють у цій сфері явно варто було б підтягнути теоретичну частину та повчитись у них.
Предисловие
Evoworks — новое имя в мире механических клавиатур, студия рожденная благодаря сотрудничеству Qwertykeys и Neo Studio (условно, дочерних студий Owlab). Линейка продуктов Evo призванная конкурировать на рынке пре-билдов (клавиатур собранных с коробки), с уровнем качества, который бы не сильно уступал старшим линейкам.
В данный момент клавиатуры линеек QK и Neo являются одними из лучших (лично для меня - лучшими) вариантами в начально-среднем сегменте, поэтому ожидания от новой линейки были очень высоки, особенно учитывая тот факт, что рынок пре-билдов испытывает небывалый ренессанс последние полтора года, предлагая отличные клавиатуры с достаточно скромными ценниками.
В сегодняшней публикации попробуем разобраться, удалось ли Evo80 оправдать возложенные на него надежды.
Дизайн
Если обобщить, я был приятно удивлён количеством продуманных деталей и дизайнерских решений в Evo80.
Первое, что привлекло внимание, — форма заднего веса, напомнившая вес в премиальных клавиатурах Keycult. Минималистично, но очень стильно.
Бейдж на передней панели так же стилизован под данный элемент.
А вот задняя часть клавиатуры (со стороны USB порта) перекликается с решением, которое использовали в Jelly Evolv, но выполнена в более бюджетном варианте.
Отдельно стоит отметить филлеты (скругления на рамке), которые достаточно редко встречаются в недорогих клавиатурах, т.к. требуют дополнительных расходов на обработку.
Стоит упомянуть и о большом выборе цветовых решений.
В Evo80 можно встретить два типа покрытия, анодирование и распылительная окраска (Spray-coated). Более детально о типах покрытий клавиатур можно почитать в данной публикации. Оба варианта хороши, но лично я устал от анодированных клавиатур и с большой радостью пользовался фирменным "Spray-coated" покрытием. Оно идентично тому что можно встретить в Neo80, что уже является хорошим результатом.
Инженерия
Evo80 сочетает в себе ряд проверенных инженерных решений, ранее применяемых в продуктах Owlab, QK и Neo и несколько интересных усовершенствований.
Неизменными являются стандартные и хорошо знакомые нам фичи:
- Быстрая разборка, с помощью технологии ball-catch mount (решение которое впервые появилось на Neo80)
- Магнитные коннекторы, для быстрого подключения PCB к дотерборду.
Но некоторые моменты все таки претерпели изменения:
- В клавиатуре используется 2 батареи по 4000mAh, вместо стандартных 2 х 2200mAh (Видимо из-за наличия per-key RGB).
- Leaf-Spring Mount (который используется на премиальной линейке клавиатур Owlab), который слегка адаптировали под данную клавиатуру.
Лифы стали короче и массивнее, а гаскеты изменили форму: вместо небольших накладок, как в Jelly Evolv и Vento, теперь используются крупные гаскеты, покрывающие всю длину посадочного места. Это сделало набор текста заметно более жестким, но при этом добавило звуку больше консистентности и глубины.
А вот что меня расстроило, так это стабилизаторы. В клавиатуре отсутствует возможность установки PCB-Mount стабилизаторов — доступны только Plate-Mount варианты (подробнее о стабилизаторах можно узнать в соответствующей статье).
Я понимаю, что для пользователей, выбирающих такую клавиатуру, Plate-Mount стабилизаторы более удобны: для замены или пересмазки достаточно извлечь лишь один свитч. Однако, сделать пару отверстий на PCB, для установки PCB-Mount стабов, не составило бы труда и не увеличило бы себестоимость, зато добавило бы простора для кастомизации и дальнейших апгрейдов.
Так же уделю пару предложений 3-mod PCB.
Часто слышу вопрос: "А зачем нужен этот 2.4 Гц донгл? Это для тех у кого нет Bluetooth в ПК?".
В какой-то степени - да, но Bluetooth чаще используется для работы, из-за частоты опроса 125 Hz, что увеличивает автономность устройства, но снижает скорость отклика, что может быть неудобно в динамичных играх.
В то же время 2.4 GHz донгл обеспечивает частоту опроса 1000 Hz, сравнимую с проводным подключением, но расходует на 30-35% больше заряда (по моим личным наблюдениям). Благо, 8000mAh емкости полностью компенсирует это, особенно если отключить RGB-подсветку.
Звук и ощущения при тайпинге
Так как эта клавиатура рассчитана на пользователей, которые только начинают знакомство с механическими клавиатурами, и пока не готовы к самостоятельным сборкам и экспериментам, Evo80 предлагается в двух вариантах комплектации.
Данные варианты ориентированы на создание двух наиболее популярных звуковых профилей для новичков: Thocky и Creamy. В связи с этим будет логично разделить блок о звуке на две части, однако, сначала обсудим элементы которые остаются одинаковыми в обеих версиях сборок.
Стабилизаторы — по заявлениям QK, в данной клавиатуре используются Plate-Mount стабилизаторы собственного производства. Они обеспечивают отличное звучание, не люфтят и не требуют пересмазки из коробки. Сложно сказать, насколько долго они проработают без ручной смазки, но за шесть дней постоянной эксплуатации проблем не возникло. По качеству их можно сравнить с Durock v3 или Everglide — это уверенный средний сегмент, однако они немного уступают по звучанию и плавности топовым стабилизаторам, вроде TX Plate-Mount. Очень достойный результат для пре-билда.
Кейкапы — неплохие PBT-кейкапы Cherry профиля с толщиной стенок 1,7 мм (подробнее о кейкапах и профилях можно почитать в соответствующей статье). Символы нанесены методом Dye-sub, качество принтов - отличное, как по четкости нанесения так и по самому шрифту. Текстура чуть более гладкая, относительно PBT кейкапов от NicePBT, CannonCaps или Novelkeys.
В целом - отличное качество для пре-билда, нет острой необходимости в замене. По моим личным ощущениям, комплектные кейкапы находятся где-то по середине между неплохими китайскими кейкапами за 20-25$ на али и NicePBT / CannonCaps, которые являются лучшим вариантом PBT кейкапов по соотношению цена/качество на сегодня.
Комплектация PP plate + Oat Linear switch
Благодаря мягкому пластиковому плейту, ощущения от печати в этом билде будут чуть мягче, чем на варианте с FR4 (примерно на 10–15% по личным впечатлениям).
Эта сборка ориентирована на получение более низкой, Thocky тональности. Это достигается благодаря пластиковому плейту, который сам по себе имеет более низкую тональность (детальнее можете почитать в статье про плейты), и свитчам из Нейлона (Nylon PA66), которые так же обеспечивают более низкий звук.
Заводская смазка у свитчей отличная и не требует вмешательства в течение первых 3–5 месяцев, после чего масло с завода постепенно слазит и может потребоваться ручная смазка для того что бы звук остался таким же чистым.
Благодаря добавлению слоя PET-пластика (ранее не применявшегося в клавиатурах серий QK и Neo), звук становится более глубоким и объемным даже при использовании бюджетных свитчей и кейкапов.
Если вы любите клавиатуры с "экстремально-низкой" тональностью, эффект можно усилить, заменив кейкапы на MT3/NicePBT, а свитчи на более премиальные, с еще более низкой тональностью (Oil King, Epsilon и т.п.). Однако, на мой взгляд, итоговый звук Evo80 в стандартной комплектации уже более чем удовлетворителен, особенно учитывая ценовую категорию устройства.
Комплектация FR4 plate + Azure Linear switch
Из-за FR4 плейта, тайпинг ощущается чуть жоще чем вариант с PP, однако для большинства пользователей эта разница будет незаметна.
Данная сборка направлена на получение более яркой, но объёмной, Сreamy тональности.
Свитчи Azure от HMX так же имеют отличную заводскую смазку, а стем из LY-пластика (LY относится к более жестким материалам по сравнению с POM, P3 или Nylon) обеспечивает ярко выраженный звук боттом-аута (момента, когда ножка стема ударяется о нижнюю часть корпуса свитча).
В сочетании с плейтом из FR4 и слоем PET-пластика итоговый звук становится очень похожим на фирменную Creamy тональность, характерную для клавиатур серий Owlab и QK.
Что касается сборки клавиатуры без использования фоамов — об этом можно сразу забыть.
На PCB предусмотрено множество флекс-катов (Flex-cuts) для обеспечения большей мягкости при наборе текста. Однако при сборке без фоамов звук получается пустым и тонким. Эта клавиатура НЕ ПРЕДНАЗНАЧЕНА для использования без полного комплекта фоамов.Единственный момент с которым можно поэкспериментировать, — убрать шумку на дне корпуса. Это сделает тайпинг заметно мягче, но добавит в звук немного реверберации (эха).
Послесловие
Даже не знаю, с чего начать. В целом, я с большим удовольствием пользовался клавиатурой на протяжении последней недели. Еще год назад я не мог и представить, что смогу спокойно пользоваться клавиатурой "из коробки", и даже получать от нее удовольствие.
Конечно, у меня есть несколько замечаний/пожеланий/претензий, но большинство из них я могу объяснить объективными причинами.
- Отсутствие поддержки Tsangan нижнего ряда с 7u пробелом.
Поддержка данного лейаута невозможна из-за наличия RGB диодов на PCB, но, если быть справедливым, то этот лейаут не нужен большинству покупателей этой клавиатуры, а наличие RGB-подсветки для многих будет значительным бонусом.
- Наличие флекс-катов на PCB.
Лично я предпочел бы отказаться от флекс-катов, чтобы сохранить возможность собирать клавиатуру без использования фоамов. Однако, те, кого интересуют такие сборки, скорее всего сразу купят Neo80.
- Отсутствие посадочных мест для PCB-Mount стабилизаторов.
Это, пожалуй, единственное, что меня серьезно расстроило, и то, что я не могу логически объяснить. Место для таких стабилизаторов на PCB есть, их добавление не требует больших затрат, но они почему-то отсутствуют.
Если это своеобразный намек на то, что клавиатуру не стоит разбирать, то тогда зачем оснащать ее магнитным коннектором и съемным топом, которые как раз упрощают процесс разборки?
Также хотел сказать, что было бы неплохо добавить несколько вариантов плейтов из других материалов для покупки дополнительно. Однако пока писал этот текст, то понял, что в этом нет особого смысла. PP (что-то среднее между PC и POM) и FR4 — это самые user-friendly материалы плейтов для начинающих. Оставшиеся материалы намного более требовательны к конфигурации билда, и сильнее подсвечивают недостатки недорогих свитчей и кейкапов, что вряд ли будет уместно для клавиатуры в данном сегменте.
На сегодняшний день я могу с уверенностью сказать, что Evo80 — лучший пре-билд, которым мне доводилось пользоваться.
p.s.
Также хочется вновь выразить уважение инженерам студий QK и Neo за их глубокое понимание того, как различные элементы клавиатуры сочетаются между собой. Многим студиям, работающим в этой сфере, явно стоило бы подтянуть мат-часть и поучиться у них.