NuPhy Halo75V2
Передмова
Досить часто люди звертаються з проханням порадити клавіатуру до 200$, яка б підійшла для подарунка колезі чи близькій людині, з акцентом на те, щоб клавіатуру не потрібно було додатково моддити.
Однак найчастішою перешкодою в концепції «купив і користуйся» зазвичай стають стабілізатори: які б не були у вас хороші стабілізатори – вони все одно вимагають ручного змащення. Однак є рідкісні випадки, коли клавіатурою можна користуватися прямо «з коробки». Одна з таких клавіатур і стане темою сьогоднішньої публікації
Вперше я познайомився з клавіатурами NuPhy у 2022 році.
Мені не сподобалися моделі з лінійки Air (хоча варто відзначити, що я в принципі не люблю низькопрофільні клавіатури), а ось лінійка Halo стала приємним відкриттям. Я почав ставитись до NuPhy як до "Keychron'у здорової людини".
В 2023 році я зробив невелику замітку про Halo75 V1 в Instagram і почав активно рекомендувати її як хороший варіант клавіатури "на подарунок".
Через рік, побачивши вихід оновленої версії Halo75 V2, я вирішив замовити її для огляду, щоб оцінити зміни та поділитися враженнями.
Дизайн
У другому поколінні, передня сторона Halo75 зазнала найменших змін.
Єдиною відмінністю стала заміна напису NuPhy на популярні нині бейджі в правому верхньому кутку.
Основні зміни торкнулися задньої частини та бічного профілю. Тепер задня кришка виконана з прозорого полікарбонату, що збігається за кольором з верхньою рамкою, та підсвічується світлодіодами, встановленими на зворотній стороні PCB.
В іншому NuPhy зберігає характерний мінімалістично-футуристичний дизайн.
Інженерія
З інженерної точки зору, хочеться відзначити, що всі зміни, про які йтиметься, дуже гармонійно вписані в загальний концепт. Їх основною метою є отримання приємного звуку "з коробки".
Досить часто виробники додають "інновації заради самих інновацій", не враховуючи, як вони взаємодіятимуть в купі з іншими елементами клавіатури. У випадку NuPhy - я чітко бачу і розумію, навіщо було зроблено ті чи інші зміни.
Перше, що варто відзначити, це перехід на Gasket-Mount з використанням силіконових «пінів» (докладніше про маунти можна почитати у відповідній публікації).
У поєднанні із заміною комплектного плейту з алюмінію на пластиковий (щось середнє між PC і POM), це позитивно вплинуло як на відчуття при тайпінгу, так і на звук (детальніше про звук поговоримо в наступному розділі).
Другий момент – додаткові фоами, у тому числі шар з PET-плівки, який сьогодні став дуже популярним.
Також було додано ще один шар фоама на дно, що дозволило мінімізувати порожнечі в корпусі.
Також змін зазнали і кейкапи.
Я не помітив приросту в плані якості, але ось сам профіль став цікавішим. Замість старого аналога ОЕМ профілю, NuPhy перейшли на новий, фірмовий профіль - mSA (докладніше про кейкапи та їх профілю можна почитати у відповідній публікації).
Цей профіль є середнім варіантом між Cherry та SA.
Від SA було взято сферичну виїмку під пальці, при цьому була збережена помірна висота (ближче до Cherry профілю) і скульптед профіль, що дозволяє зручніше орієнтуватися по рядах при сліпому друку.
Ну і останній момент, який не зазнав змін, але заслуговує на увагу, якщо ви ще не знайомі з клавіатурами від NuPhy, - це накладки під пробілом і безпосередньо на самому пробілі.
Стабілізатори змащені вручну не вимагають подібний "оверінженіринг", і він навпаки буде шкідливий, приглушуючи і роблячи звук пробілу досить невиразним. Однак у випадку клавіатури «з коробки» такі накладки працюють чудово: вони прибирають звук порожнечі, зменшують металевий дзвін стабілізаторів і приглушують звук удару пробілу.
А ось момент який мені дуже сильно не сподобався - метод розбирання клавіатури.
Вочевидь, NuPhy не планували що ви взагалі розбиратимете цю клавіатуру, тому система розбірки зроблена вкрай незручною.
Щоб відкрити корпус, потрібно спочатку зняти пробіл, потім обережно відігнути металеву рамку і від'єднати першу клямку, далі вам необхідно обзавестися лопаткою/медіатором/кредитною карткою і приступити до інших клямок по периметру.
Відео цього процесу - NuPhy Halo75 V2 Dissasembly
З мого досвіду, подібні пластикові засувки ламаються після 5-7 розбирань, а постійне згинання алюмінієвої рамки викликає побоювання через можливу деформацію.
Звук та відчуття при тайпінгу
Halo75 V2 можна охарактеризувати як помірно-м'яку клавіатуру. Незважаючи на зміни в типі маунта та матеріалі плейта, процес набору тексту залишається досить пружним, але не приносить дискомфорту при тривалій роботі, навіть якщо ви звикли працювати на дуже м'яких клавіатурах з тонкими PCB та пластиковими плейтами.
Про Звук Halo75 V2 краще поговорити у двох частинах: Стокова (з коробки) та з мінімальними доопрацюваннями.
Звук в стоковій клавиатурі
Як і в більшості недорогих пребілд клавіатур, приємний звук можна отримати тільки в одному варіанті - набивши клавіатуру фоамами і спробувавши домогтися від неї максимально низької "Thocky" тональності.
Це і було основною ідеєю змін до V2 версії.
- Пластиковий PC/POM плейт забезпечує більш низьку тональність, ніж алюміній, який має металевий дзвін і вищу тональність.
- PET шар, який дуже "занижує" тональність і є головним трендом 2023 року у всіх бюджетних клавіатурах.
- Додатковий фоам на дні, який прибирає вільне місце, мінімізуючи реверберації та роблячи звук трохи приглушеним (muted).
Єдиним, що вибивається з усього концепту низької тональності, є світчі.
Всі варіанти, які пропонують NuPhy - мають прозорий PC топ і довгу пружину, що виливається в досить гучний "хай-пітч" звук на апстроуці (при ударі стема о верхню кришку світча).
Впевнений, що самі інженери чудово розуміють цю проблему, але вони зіткнулися відразу з кількома моментами:
- Користувачі даного сегмента клавіатур не готові відмовлятися від підсвітки, а щоб вона була більш яскравою - вам необхідні світчі з прозорим топом.
- Світчі в клавіатурі повинні бути плавними, без піску та шарудіння, при цьому не дуже дорогі. На жаль зробити гарні світчі з низькою тональністю, які не шарудять і не пісочать з заводу – досить дороге задоволення.
З описаних вище причин - світчі стали "найслабшим" місцем в даному пре-білді, але це стосується не тільки NuPhy, але і фактично всіх недорогих мас-маркет клавіатур.
У прикладі тайпінгу я спеціально обрав пре-білд з тактильними світчами.
В недорогому сегменті лінійні світчі не можуть похвалитися таким же чистим і приємним звуком, як у дорожчому сегменті. У той же час, наявність тактильного відгуку робить тайпінг цікавішим, через що тактильні світчі є більш розповсюдженим вибором світчів в даному ціновому сегменті.
Як ви можете чути, дзвін стабілізаторів майже відсутній, що є відмінним результатом для пребілду. Так, у світчах чутно легкий дзвін, а звук пробілу досить невиразний, але ці зауваження каже людина, яка звикла до звуку клавіатур з цінником 500$+. Якщо брати до уваги цінник даної клавіатури – результат відмінний, особливо для початківців, які навіть не звернуть увагу на подібні моменти.
Звук у доопрацьованій клавіатурі
Насправді, у нас не так багато варіантів для модифікації даної клавіатури.
- Замінити стабілізатори.
Я не став їх міняти, тільки додав трохи мастила в лівий шифт. Але на тривалий термін таки рекомендував би їх замінити. Halo75 V2 підтримує тільки Plate-Mount стабілізатори (докладніше про стабілізатори можна почитати у цій публікації). - Замінити світчі.
Те, що дійсно варто зробити в першу чергу. Я використовував BCP від Sarokeys, які комбінують у собі низьку тональність, завдяки нейлоновому корпусу і досить виразний апстроук. - Замінити кейкапи
Все ж якість комплектних кейкапів далека від ідеалу, тому заміна на якісні ПБТ кейкапи позитивно позначиться на фінальній тональності.
Звук став відчутно чистішим та глибшим, стабілізатори так само стали звучати значно приємніше. Але чи коштує така різниця доплати в +-100$? Це вже індивідуальне питання, відповідь на яке залежить від вашого бюджету.
Післямова
NuPhy - відмінний вибір для новачків, які побоюються, або просто не хочуть займатися доопрацюванням своєї клавіатури.
В ній є повний набір функцій які потрібні людям, купуючим свою першу механіку:
- Бездротове з'єднання. Включаючи 2.4 гц донгл, з яком можна комфортно грати, т.к. він має частоту опитування в 1000 Гц
- Приємний звук
- Цікавий дизайн
- Підсвічування (Більше RGB богу RGB!)
Якщо вам цікава тема моддингу, а бюджет дозволяє трохи поекспериментувати – NuPhy зовсім не підходить для цих цілей.
У вас немає можливості поекспериментувати з плейтами, немає підтримки PCB-Mount стабілізаторів, а сама тональність клавіатури заточена виключно під "Thocky" і не дасть вам простору для експериментів з іншими тональностями.
Halo75 V2 - чудовий "проміжний" варіант клавіатури, для ознайомлення зі світом механік без зайвого головного болю.
А якщо тема клавіатур вас затягне, відмінним сценарієм стане покупка NuPhy, поступове докупання світчів та кейкапів, після чого можна просто продати NuPhy зі стоковими комплектуючими, докласти трохи грошей і взяти більш варіантний Barebone (основа кастомної клавіатури) для подальших експериментів і глибшого поринання у це хобі.
Предисловие
Очень часто люди обращаются с просьбой посоветовать клавиатуру до 200$, которая бы подошла для подарка коллеге или близкому человеку, с акцентом на то, чтобы клавиатуру не нужно было дорабатывать.
Однако самым частым препятствием в концепции «купил и пользуйся» обычно становятся стабилизаторы: какие бы ни были у вас хорошие стабилизаторы - они все равно требуют ручной смазки. Однако существуют редкие модели, которыми можно пользоваться прямо «из коробки». Одна из таких клавиатур станет темой сегодняшней публикации
Впервые я познакомился с клавиатурами NuPhy в 2022 году.
Мне не понравились модели из линейки Air (хотя стоит отметить, что я в принципе не люблю низкопрофильные клавиатуры), а вот линейка Halo стала приятным открытием. NuPhy стали для меня "Keychron'ом здорового человека".
В 2023 году я сделал небольшую заметку о Halo75 V1 в Instagram и начал активно рекомендовать их как хороший вариант клавиатур "на подарок".
Спустя год, увидев выход обновлённой версии Halo75 V2, я решил заказать её для обзора, чтобы оценить изменения и поделиться впечатлениями.
Дизайн
Лицевая сторона второго поколения клавиатура Halo претерпела наименьших изменений. Единственным отличием стала замена надписи NuPhy на популярные нынче "бейджи" в правом верхнем углу.
Основные доработки коснулись задней части и бокового профиля. Теперь задняя крышка выполнена из прозрачного поликарбоната, совпадающего по цвету с верхней рамкой, и подсвечивается светодиодами, установленными с обратной стороны PCB.
В остальном NuPhy сохраняет характерный минималистично-футуристичный дизайн.
Инженерия
С инженерной точки зрения, хочется отметить, что все доработки, о которых пойдёт речь, очень гармонично вписаны в общий концепт и их основной целью является получение приятного звука "из коробки". Зачастую производители добавляют "инновации ради самих инноваций", не учитывая, как они будут взаимодействовать в сборе с остальными элементами клавиатуры. В случае NuPhy - я четко вижу и понимаю, зачем было сделано то или иное изменение.
Первое, что стоит отметить, — это переход на Gasket-Mount с использованием силиконовых «пинов» (подробнее о маунтах можно почитать в соответствующей публикации).
В купе с заменой комплектного плейта с алюминия на пластиковый (что-то среднее между PC и POM), это положительно повлияло как на ощущения при тайпинге, так и на звук (детальнее о звуке поговорим в следующем разделе).
Второй момент — добавление дополнительных фоамов, в том числе слоя из PET-плёнки, который сегодня стал очень популярен. Так же был добавлен ещё один слой фоама на дно, что позволило минимизировать пустоты в корпусе.
Так же изменения претерпели и кейкапы.
Я не заметил прироста в плане качества, но вот сам профиль - стал интереснее. Вместо старого аналога ОЕМ профиля, NuPhy перешли на новый, фирменный профиль - mSA (подробнее о кейкапах и их профилях можно почитать в соответствующей публикации).
Данный профиль является средним вариантом между Cherry и SA. От SA была взята сферическая выемка под пальцы, при этом была сохранена умеренная высота (ближе к Cherry профилю) и скульптед профиль, позволяющий более удобно ориентироваться по рядам при слепой печати.
Ну и последний момент, который не претерпел изменений, но заслуживает внимания, если вы ещё не знакомы с клавиатурами от NuPhy, — это накладки под пробелом и непосредственно на самом пробеле.
Стабилизаторы смазанные вручную не требуют данный "оверинжениринг", и он наоборот будет вреден, приглушая и делая звук пробела достаточно невзрачным. Однако в случае клавиатуры «из коробки» такие накладки работают прекрасно: они убирают "звук пустоты", снижают металлический звон стабилизаторов и приглушают звук удара пробела.
А вот момент который мне очень сильно не понравился - метод разборки клавиатуры.
Очевидно, NuPhy не планировали что вы часто будете разбирать данную клавиатуру, по этому система разборки сделана крайне неудобной.
Чтобы открыть корпус, нужно сначала снять пробел, затем осторожно отогнуть металлическую рамку и отсоединить первую защелку, далее вам необходимо обзавестись лопаткой/медиатором/кредитной картой и приступить к остальные защелкам по периметру.
Видео данного процесса - NuPhy Halo75 V2 Dissasembly
По моему опыту, подобные пластиковые защелки ломаются после 5-7 разборок, а постоянное изгибание алюминиевой рамки вызывает опасения, из-за возможной деформации.
Звук и ощущения при тайпинге
Halo75 V2 можно охарактеризовать как умеренно-мягкую клавиатуру. Несмотря на изменения в типе маунта и материале плейта, процесс набора текста остается достаточно упругим, но не доставляет дискомфорта при длительной работе, даже если вы привыкли работать на очень мягких клавиатурах с тонкими PCB и мягкими плейтами.
Звук Halo75 V2 лучше обсудить в двух частях: Сток и с минимальными доработками.
Звук в стоковой клавиатуре
Как и в большинстве недорогих пре-билд клавиатур, хороший звук можно получить только в одном варианте - набив клавиатуру фоамами и попытавшись добиться от нее максимально низкого "Thocky" звучания.
Это и было основной идеей изменений в V2 версии.
- Пластиковый PC/POM плейт намного больше подходит низкой тональности, чем алюминий, который имеет металлический звон и более высокую тональность.
- PET пленка, которая очень сильно "занижает" тональность и является главным трендом 2023 года во всех бюджетных клавиатурах.
- Дополнительный фоам на дне, который убирает свободное место, минимизируя реверберации и делая звук чуть более приглушенным (muted).
Единственным что выбивается из всего концепта низкой тональности, являются свитчи.
Все варианты которые предлагают NuPhy - имеют прозрачный PC топ и длинную пружину, что по финалу выливается в достаточно громкий "хай-питч" звук на апстроуке (при ударе стема о верхнюю крышку свитча).
Сами инженеры прекрасно понимают эту проблему, но видимо они столкнулись сразу с несколькими моментами:
- Пользователи данного сегмента клавиатур не готовы отказываться от подсветки, а что бы она была более яркой - вам необходимы свитчи с прозрачным топом.
- Свитчи в клавиатуре должны быть плавными, без песка и шуршания, при этом не особо дорогие. К сожалению сделать хорошие свитчи с низкой тональность, которые не будут шуршать и песочить с завода - очень дорогое удовольствие.
По описанным выше причинам - свитчи стали самым "слабым" местом в данном пре-билде, но это касается не только NuPhy, но и фактически всех недорогих масс-маркет клавиатур.
В примере тайпинга я специально выбрал пре-билд с тактильными свитчами, потому что в недорогом сегменте линейные свитчи не могут похвастаться таким же чистым и приятным звуков, как в более дорогом сегменте. В то же время наличие тактильного отклика делает тайпинг более интересным, из-за чего тактильные свитчи являются более частым выбором свитчей в данном сегменте.
Как вы можете слышать, звон стабилизаторов почти отсутствует, что является отличным результатом для пре-билда. Да, в свитчах слышен легкий звон, а звук пробела достаточно невнятный, но эти замечания говорит человек, который привык к звуку клавиатур с ценником 500$+. Если брать во внимание ценник данной клавиатуры - результат отличный, особенно для начинающих, которые даже не обратят внимание на подобные моменты.
Звук в доработанной клавиатуре
На самом деле, у нас не так много вариантов для модификации данной клавиатуры.
- Заменить стабилизаторы.
Я не стал их менять, только добавил немного смазки в левый шифт. Но на длительный срок все таки рекомендовал бы их заменить. Halo75 V2 поддерживает только Plate-Mount cтабилизаторы (подробнее про стабилизаторы можно почитать в этой публикации). - Заменить свитчи.
То что действительно стоит сделать в первую очередь. Я использовал BCP от Sarokeys, которые комбинируют в себе низкую тональность благодаря нейлоновому корпусу и достаточно выразительный апстроук. - Заменить кейкапы.
Все таки качество комплектных кейкапов далеко от идеала, по этому замена на качественные ПБТ кейкапы положительно скажеться на итоговой тональности звука.
Звук стал ощутимо чище и глубже, стабилизаторы так же стали звучать значительно приятнее. Но стоит ли такая разница доплаты в +-100$? Это уже индивидуальный вопрос, ответ на который зависит от вашего бюджета.
Послесловие
NuPhy - отличный выбор для новичков, которые опасаются, или просто не хотят заниматься доработкой своей клавиатуры.
В ней есть полный набор "плюшек", которые требуются людям, покупающим свою первую механику:
- Беспроводное подключение. Включая 2.4 гц донгл, на котором спокойно можно играть, т.к. он имеет частоту опроса в 1000 Гц
- Приятный звук
- Интересный дизайн
- Подсветка
Если же вам интересна тема моддинга, а бюджет позволяет немного поэкспериментировать - NuPhy совершенно не подходит для этих целей. У вас нет возможности поэкспериментировать с плейтами, нет поддержки PCB-Mount стабилизаторов а сама тональность клавиатуры строго заточена под Thocky и не даст вам простора для экспериментов с другим звуком.
Halo75 V2 - "промежуточный" вариант клавиатуры, для ознакомлением с миром механик без лишней головной боли. А если тема клавиатур вас затянет, отличным сценарием является покупка NuPhy, постепенное докупание свитчей и кейкапов, после чего можно просто продать NuPhy со стоковыми комплектующими, доложить немного денег и взять более вариантивный Barebone (основание кастомной клавиатуры) для дальнейших экспериментов и более глубокого погружения в хобби.